DESATERO PRO RODIČE

1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Vyhněte se
negativním popisům.

2. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina řekněte, že
odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Chybou je vyplížit se tajně z domu. Dítě
potřebuje pocit, že se na Vás může spolehnout.

3. Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude
zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.

4. Ujistěte dítě, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak jeho
sebedůvěru. Dejte mu také najevo, že rozumíte jeho případným obavám              z nástupu do školky. Nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest).

5. Buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat.
Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně.

6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáka - schovejte mu u něho Vaše pusinky pro případ zastesknutí).

7. Plňte své sliby - když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě
přijít.

8. Zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Udělejte si jasno, jak prožíváte nastávající situaci Vy. Pokud máte strach z odloučení od dítěte, dohodněte se, že dítě bude do školky vodit ten, který s tím má menší problém.

9. Neslibujte dítěti odměny předem za pobyt ve školce. Dítě prožívá stres nejen  z toho, že je ve školce bez rodičů, ale i z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě, pokud den ve školce proběhne v pohodě, chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem.

10. O možnostech postupné adaptace dítěte si promluvte s učitelkou.
Zpočátku můžete jít s dítětem do třídy, dítě může jít do školky jen na dvě hodiny a podobně.

ZA CELÝ KOLEKTIV MATEŘSKÉ ŠKOLY VÁM I VAŠIM DĚTEM PŘEJEME POKLIDNÝ VSTUP DO MATEŘSKÉ ŠKOLY.